بسم الله الرحمن الرحیم

بررسی و نقد کتاب "خرافات وفور در زیارات قبور" نوشته سید ابوالفضل برقعی

قسمت دوم

نهی زیارت قبور در مکه و تأیید در مدینه

یکی از مطالبی که در کتاب خرافات وفور و سایر منابع سلفی و وهابی به آن استشهاد شده است ، نهی رسول اکرم (ص ) از زیارت قبور می باشد. در این رابطه باید بگوئیم :

رسول خدا (ص ) در مكه مردم را از زيارت قبور نهي کرده اند. دلیل این مطلب آنستکه : مردم در مكه مشرك و بت پرست بوده اند و يكي از رشته هاي بت پرستي نياكان پرستي است . آنها برای پدران واجدادشان نوعي الوهيت قائل بودند.

قرآن در این رابطه مي فرمايد: ((أَلْهَاكُمُ التَّكَاثُرُ )1 (حَتَّى زُرْتُمُ الْمَقَابِرَ )2))

افزون طلبی شما را سرگرم کرد تا اینکه به دیدار قبر ها رفتید .

آیات فوق در مذمت کسانی است که به پدران و نیاکان خویش فخر مي كردند و دائما خویشان ، بزرگان فاميل و قبيله یکدیگر را به رخ هم می کشیدند. از قبیل اینکه می گفتند: فلان شاعر عموي من است . پس از اینکه زنده هايشان تمام مي شد به سراغ مرده ها و قبرها می رفتند و به تفاخر خود اینگونه ادامه می دادند : فلان مرده از شخصيت های قبيله ما بوده است .

قران هم مي فرماید : شخصيت و مرده پرستي شما را آن قدر گرفتار كرده كه قبور را زيارت مي كنيد.

آیه اول , انگیزه زیارت قبور در آیه دوم توسط اهالی مکه و مشرکان را توضیح می دهد. شما مشرکان مکه آنقدر افزون طلبی گرفتار و سرگرمتان کرده که برای نیل به آن به زیارت قبرها می روید . واضح است که آیات فوق در مقام نفی مطلق زیارت قبور نیست ، بلکه نوعی از زیارت ( تفاخر) را که عادت مشرکان مکه بوده است ، مورد مذمت قرار می دهد .

بنابراین پيامبر ص در دوران مكه مردم را از زيارت قبور نهي كرده و اساس این نهی هم , منع از زیاده طلبی و تفاخر به مردگان بوده است . اما درمدينه رسول خدا به زيارت قبور امر كرده است . توضیح این امر آنستکه درمدينه مردم مسلمان ايمانشان محكم شده و توهم مرده پرستي از ميان رفته بود. در این فضای اعتقادی نه تنها زیارت قبور مومنین شائبه شرک نداشته است ، بلکه باعث تذکر به آخرت و عبرت می شده است .

خود رسول خدا (ص ) به زیارت قبر مادر رضاعي خود حليمه سعديه يا پدرش عبدالله می رفت . اگر رفتن برسر قبر نهي شده باشد ، اولین عمل کننده به این نهی باید خود رسول الله(ص ) باشد.

رسول خدا (ص ) می فرمودند: كنار قبر مردگان بروید ، با آنها صحبت کنید و براي آنها طلب مغفرت کنید و بدانید که آنها کلام شما را می شنوند و ناآگاه از احوالات و سخنان شما نیستند . برای مرگ خودتان عبرت آموزی کنید و دل از دنيا بكنيد و به ياد مرگ و آخرت بيفتيد .

بهره چنین زیارتی که با نیت عبرت و تذكر به آخرت و اتصال به ارواح متعالی انبیاء و ائمه و مومنین و صلحا و شهدا انجام بگیرد به زائر بازگشت مي كند. اين زيارت را كسي نهي نكرده و نمي كند و چنان چه سلفي ها و وهابیون اين نوع زيارت را نهي بكنند دچار اشتباه و تناقض با قرآن و سنت شده اند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید