بسم الله الرحمن الرحیم

بررسی و نقد کتاب "خرافات وفور در زیارات قبور" نوشته سید ابوالفضل برقعی

قسمت اول

مقدمه

قبلا بايد عرض كنم اختلافات فراوانی بین شيعه و وهابیت وجود دارد . از ان جمله توحید و شرک ، زيارت ، شفاعت ، علم ، حيات پيامبر و امام و ...

مسئله اساسي در عقيده وهابيت يا سلفي ها در اين است كه توحيد را بسيار محدود كرده و اكثر اعمال شيعه را بدعت ، شرك و خارج از دين مي دانند. درصورتي كه شيعه اعتقادات خویش را مستند به کتاب و سنت پیامبر می کند و برای اعمال خود دلایل محکمی دارد .

نکته حائز اهمیت این است که وهابیت نه تنها با شیعه ، بلکه با اهل تسنن نیز اختلافات اساسی دارد .

ا بن تيميه با هردو گروه علماي شیعه و اهل سنت دعوا داشت . محمد بن عبدالوهاب نیز اولين اختلافات را با پدرش شیخ محمد و برادرش شیخ سلیمان که سني مذهب بودند ، شروع کرد .

درراستای بیان مکتب قرآن و اهل البیت (ع ) در زمینه زیارت , کتاب ((خرافات وفور در زیارات قبور)) نوشته سید ابوالفضل برقعی را پیرامون مسئله زیارت مورد نقد و برسسی قرار می دهیم . پيش از پرداختن به كتاب لازم است چند نکته را تذکر دهم .

1- اين جانب از پيروان امام المتقين حضرت علي علیه السلام بوده و هستم . اعتقاد من به ایشان نه در این زمینه است که او را فقط فردی بزرگ بدانم ، بلکه حضرت مولی الموحدین را امامی منصوب از جانب خدا و منصوص می دانم . اصول و فروع دین را از جانب آن بزرگوار و فرزندان معصومش پذيرفته ام .

2 - با توجه به بحث و مطالعه و نشست و برخاست علمی با پیروان اندیشه وهابیت در ایران در طول سالهای متمادی ، اهداف و محتوی و روش های مطرح کنندگان اعتقادات ضد شیعی در زمینه توحید و امامت و زیارت برای اینجانب کاملا روشن و گویا می باشد .

3 - در بررسي موضوع كتاب جز به قرآن وسنت رسول ص و ادله عقلي استدلال نخواهم كرد. و در مورد احاديث هم باید بگویم که اگر رسول خدا (ص )و ائمه معصومین (ع ) درجائی فرموده اند که روایات موافق کتاب خدا را بپذیرید ، به این معنا نیست که آن برگزیدگان الهی برخلاف قرآن سخن می گویند ، بلکه به این معناست که کلام و احادیث ما همواره موافق قرآن و وحی است . با در نظر گرفتن این مطلب ، استفاده ما ار حدیث سنی و شیعه ، در کنار آیات قرآن ، یکی از پایه های اصلی مستندات ماست ، هما نگونه که سلفي ها با اين كه به قرآن در ظاهر زياد توجه دارند، از احاديث هم خيلي استفاده مي كنند. ابن تيميه كتابهايش پر از حديث است و آن احاديث را از صحيحين و كتاب هاي ديگر اخذ کرده است . محمدبن عبدالوهاب نیز احادیث بسیاری را از صحيحين و از افرادي چون ابوهريره و عايشه و ‌ابن عباس نقل می کند . ابن تيميه كتابي به نام ((الفتاوی الواضحه)) در 56 جلد دارد که سعودي ها متجاوز از 40 جلد آن را تا به حال چاپ كرده اند.

4 - باب بحث و مذاکره در این زمینه و سایر مطالب مندرج در این وبلاگ باز است ، و اینجانب آماده پاسخگوئی به سوالات جویندگان راه حق و حقیقت هستم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید